Tradicinė vakarienė Kūčių vakarą, kai prie stalo susirenka visa šeima. Per Kūčias ruošiami tik pasninko patiekalai, nes dar tęsiasi Kalėdų pasninkas. Ant stalo turi būti lygiai 12 patiekalų. Kodėl būtent tiek? Šis skaičius simbolizuoja dvylika apaštalų ir metų mėnesius.
Tradiciniai Kūčių patiekalai
Svarbiausi Kūčių patiekalai yra kūčia ir kisielius, o kiti gali skirtis priklausomai nuo šeimininkės pasirinkimų:
Kūčia, Kisielius, Kūčiukai, Silkių patiekalai, Žuvis (kepta, troškinta ar drebučiuose), Grikių košė su grybais, Bulvių plokštainis, Kopūstų sriuba, Barščiai su džiovintais grybais, Marinuoti grybai, Troškinti kopūstai su morkomis ar grybais, Virti žirniai ar pupelės, Vaisių kompotas.
Ką simbolizuoja Kūčių patiekalai?
Kūčia – pagrindinis Kūčių stalo patiekalas, simbolizuojantis gausą ir amžiną gyvenimą. Grūdai reiškia derlingumą, medus – tyrumą, o aguonos – nekaltai pralietą kraują. Kūčia po vakarienės paliekama ant stalo mirusiųjų vėlėms pagerbti.
Kisielius – simbolizuoja naują gyvenimą ir Jėzaus gimimą. Jo saldus skonis ir vaisiai reiškia derlingumą bei džiaugsmą.
Žuvis – krikščionybės simbolis, reiškiantis Šventąją Trejybę ir apaštalų misiją.
Barščiai – simbolizuoja kūdikių, kuriuos Betliejuje nužudė Erodas, pralietą kraują.
Kopūstai – stiprybės ir vienybės aplink Kristų ženklas.
Česnakas – dedamas ant stalo kampų kaip apsauga nuo ligų ir blogio. Simbolizuoja sveikatą ir apsivalymą.
Vaisių kompotas – naujo gyvenimo ir dvasinio apsivalymo simbolis.
Kūčiukai – turi gilias simbolines šaknis, siekiančias dar pagonybės laikus. Senovėje žiemos saulėgrįžos metu protėviai aukodavo duonos kepalą kaip pagarbos ženklą. Vėliau ši tradicija transformavosi – vietoj didelės duonos pradėti valgyti kūčiukai, kurie simboliškai atlieka duonos aukojimo vaidmenį. Kūčiukai laikomi apeiginiu patiekalu, skirtu pagerbti ir „pamaitinti“ protėvių vėles.
Tradicinė vakarienės eiga
Kūčių vakarienė prasideda nuo kūčios, po jos valgomi kiti patiekalai: kopūstai, žuvis, barščiai, o užbaigiama kisieliumi ir kūčiukais. Vaikai paprastai neša Kūčių vaišes krikštatėviams ir seneliams.
Salotos Kūčioms
Salotos Kūčioms paprastai ruošiamos iš šviežių, virtų arba raugintų daržovių, nes pasninkas reikalauja augalinės kilmės patiekalų. Dažniausiai gaminamos burokėlių ir raugintų kopūstų salotos, derinamos su svogūnais ir pagardinamos augaliniu aliejumi. Taip pat populiarios salotos su marinuotais agurkais, morkomis ar ankštiniais augalais, pavyzdžiui, pupelėmis ar žirniais. Šie patiekalai ne tik papildo Kūčių stalą, bet ir simbolizuoja gamtos derlingumą, paprastumą bei sveikatą.
Kūčios – tai ne tik šeimos susibūrimas, bet ir laikas, kupinas simbolikos, atspindinčios krikščioniškas vertybes, gausą ir dvasingumą. Gražių ir jaukių švenčių linki buvis.lt